Kontakt :

 

Opis aparatu Olympus C-730UZ


 1. Wstęp
 2. Podstawowe dane
 3. Ogólna budowa
 4. Podgląd obrazu
 5. Optyka
 6. Ekspozycja
 7. Lampa błyskowa
 8. Zaawansowane funkcje
 9. Elementy sterowania
 10. Tryby fotografowania
 11. Zapis obrazu
 12. Zasilanie
 13. Co w pudełku?
 14. Akcesoria dodatkowe
 15. Podsumowanie
 16. Instrukcja obsługi


Wstęp

Olympus od dawna dominuje na rynku aparatów cyfrowych. Obecnie posiada bodaj największy wybór modeli aparatów cyfrowych od najprostszych kompaktowych do zaawansowanych lustrzanek. Olympus Camedia C-730 Ultra Zoom to kontynuacja linii aparatów z długim zoomem optycznym wprowadzony do sprzedaży jesienią 2002 roku. Już model Camedia C-700 oferował obiektyw z zoomem optycznym x10, jednak został zastąpiony modelem Camedia C-720, który dysponował już "tylko" zoomem x8. Od tej pory pojawiło się wiele nowych modeli z którymi można zapoznać się w dziale Wersje modelu C-7xx.


Camedia C-730, mimo, że bardzo przypomina C-720, to nieco poprawiony aparat. Przede wszystkim jako nośnik wykorzystuje już nowe karty xD-Picture Card opracowane razem z Fujifilm i posiada nieco większą matrycę CCD. Nowością jest również elektroniczny wizjer o rozdzielczości 180 000 punktów. Ma te same wymiary i wagę, zasadniczą zmianą jest zwiększony zoom, inny obiektyw i szereg dodatkowych elementów  (np. AF Area - pozwala na zmianę pozycji pola ustawienia ostrości, więcej trybów fotografowania, gniazdo lampy zewnętrznej). Podobnie jak C-720, C-730 jest jednym z najmniejszych aparatów z tak dużym zoomem.  Aparat oferuje oczywiście pełną kontrolę nad parametrami ekspozycji. Oprócz trybu Auto mamy do dyspozycji także priorytet przysłony, priorytet migawki, bądź pełny ręczny tryb ustawiania parametrów ekspozycji. Można także skorzystać z sześciu klasycznych trybów tematycznych. Olympus w materiałach prasowych akcentuje też nową funkcję o nazwie My Mode, która umożliwia zapisanie czterech, najczęściej używanych zestawów parametrów i szybki do nich dostęp. Camedia C-730 UZ oferuje trzy zaawansowane systemy pomiaru światła. Pierwszy z nich, to  matrycowy pomiar ESP, oprócz tego dostępny jest pomiar punktowy i uśredniony wielopunktowy.


Pomiar ostrości realizowany jest automatycznie (na podstawie detekcji kontrastu) oraz możliwe jest ustawienie ręczne. Pomiar balansu bieli również może być realizowany automatycznie, jednak możliwe jest wybranie jednego z predefiniowanych ustawień. Aparat posiada wiele dodatkowych funkcji takich jak zdjęcia panoramiczne, 2 ujęcia  w 1 kadrze, zdjęcia czarno-białe lub sephia, tryb makro, zapis dźwięku do zdjęć i sekwencji video i wiele innych.  Jak widać jest to aparat zaawansowany, posiadający możliwość łatwego montażu dodatkowych  akcesoriów takich jak filtry, konwertery tele i szerokokątne oraz makro, które mogą uczynić z niego jeszcze lepsze narzędzie w rękach fotografika niekoniecznie profesjonalnego.


Podstawowe dane:

 • 3.34-megapixelowa matryca CCD zapewniająca rozdzielczość interpolowaną 3,200 x 2,400 pixeli.
 • 1.5- calowy, kolorowy ekran LCD i 0.44-calowy kolorowy elektroniczny wizjer (EVF).
 • 10x Zoom Optyczny, Obiektyw Olympus 5.9-59mm, (odpowiednik aparatu małoobrazkowego 38-380mm).
 • 3x Zoom Cyfrowy
 • Autofocus - system automatycznego ustawiania ostrości iESP (system detekcji kontrastu) lub pomiar punktowy SPOT.
 • System pomiaru światła (ekspozycji) - cyfrowy pomiar ESP, system pomiaru punktowego oraz pomiar wielopunktowy.
 • Przesłona - W: F2.8 do F8, T: F3.5 do F8
 • Prędkość migawki 1/1000 do 16 s dla zdjęć; 1/8,000 do 1/30 s dla sekwencji video.
 • Tryby pracy - Auto, Program, A/S/M, plus sześć trybów (krajobraz, autoportret, noc, portret, portret na tle krajobrazu, sport).
 • Tryb przesuwu kadru - Auto Bracketing, zdjęcia pojedyncze, seryjne od 1,2 kl/sek. do max. 2,4kl/sek.
 • Balans bieli z możliwością wyboru - Auto lub zdefiniowane ustawienia (6) oraz ręczne ustawienie.
 • Czułość ISO - Auto, 100, 200, 400.
 • Możliwość ustawienia ostrości, kontrastu i głębi kolorów w zakresie od -5 do +5 dla każdego zdjęcia.
 • Wbudowana lampa błyskowa z sześcioma trybami pracy.
 • Możliwość podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej.
 • Sekwencje video - obsługa QuickTime Motion JPEG (HQ-320x240 lub SQ-160x120, 15 fps)
 • Funkcja Panoramy i zdjęcia "2 w 1".
 • System zapisu zdjęć - JPEG , TIFF (bez kompresji).
 • Zapis zdjęć na kartach xD-Picture Card lub SmartMedia (16-128MB), 16MB xD-Picture Card w zestawie.
 • USB 1.1 do przesyłania zdjęć, do komputera (USB wykrywa aparat automatycznie bez sterowników w Windows Me, XP i 2000, oraz Mac OS 8.6 i wyżej.)
 • Możliwość przeglądania zdjęć z aparatu na TV za pomocą kabla A/V dołączonego do zestawu.
 • Zasilanie - zestaw baterii litowych CR-V3 (2szt) lub 4 baterie AA (R6) NiMH lub NiCd, litowych (opcjonalnie zasilacz AC)
 • Temperatura pracy - od 0° do+40°C
 • Wymiary - Szer.- 107,5 mm, Wys.- 76 mm, Głęb.- 77,5 mm.
 • Waga - 310 g (bez baterii i karty)

 

Ogólna budowaPrzód | P bok | L bok | Góra | Tył | Spód


Kształt i wymiary aparatu nie odbiegają od poprzednich modeli C-7xx (107.5 x 76.0 x 77.5 mm). Srebrna obudowa wykonana z mieszaniny plastiku i aluminium posiada wymiary zapewniające dobre ułożenie aparatu w dłoni. Aparat jest stosunkowo lekki (310 gram bez baterii) jak na tak dużą ogniskową.  Rozmieszczenie elementów sterowania jest podobne jak w poprzednich modelach z dużym pokrętłem trybów fotografowania na górze aparatu i pozostałymi przyciskami z tyłu aparatu.
Przód aparatu jest stosunkowo ubogi w dodatkowe elementy, poza obiektywem mamy tu wskaźnik samowyzwalacza (lewa dioda) oraz odbiornik sygnału zdalnego sterowania aparatem w podczerwieni, no i widoczna u góry lampa błyskowa, normalnie schowana w obudowę. Obiektyw z przodu chroniony jest specjalną przykrywką. Kawałek plastiku mający zapewnić pewny uchwyt aparatu mógłby być zastąpiony gumowanym plastikiem. Zresztą szczerze mówiąc aparat niezbyt wygodnie i pewnie leży w dłoni.


Z prawej widzimy plastikową pokrywę na karty pamięci SmartMedia/xD-Picture Card. W środkowej części pokrywy znajduje się miejsce do mocowania paska aparatu. Niestety pasek mocowany jest tylko z jednej strony a nie tak jak w wielu aparatach, z obu stron. Po włączeniu zasilania wysuwa się do przodu obiektyw aparatu, który nieco wystaje poza metalową obudowę obiektywu. Należy zwrócić uwagę aby w czasie wysuwania obiektywu nie było przeszkód mogących go zatrzymać i uszkodzić mechanizm wysuwania obiektywu. Najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie tulejki nakręcanej na zewnętrzny pierścień, umożliwiającej zakładanie filtrów i stanowiącej osłonę dla obiektywu.


Po przeciwnej stronie znajduje się pokrywa złączy. Umieszczone jest tam gniazdo USB, wyjście A/V (mono) oraz gniazdo zasilania DC-IN. Pod czarnym krążkiem ukryte jest 5-pinowe złącze zewnętrznej lampy błyskowej a nad nią maleńki głośniczek do odtwarzania dźwięków nagranych w sekwencji video.


Na górze aparatu umieszczono przycisk migawki, dźwignię zoomu, która jednocześnie pozwala na wyświetlanie kilku miniatur na ekranie oraz powiększanie wybranego zdjęcia (w trybie przeglądania zdjęć),przełącznik lampy błyskowej, mikrofon oraz pokrętło trybów fotografowania.


Tylna część aparatu zawiera tylko niezbędne elementy, umieszczony z lewej 1.5-calowy LCD monitor i nad nim 0,44-calowy elektroniczny wizjer z boku którego znajduje się pokrętło do regulacji ostrości wizjera. Po prawej stronie monitora znajduje się przycisk OK-Menu i klawisze strzałek do poruszania się po Menu oraz sterowania innymi funkcjami, pod nimi przycisk wyłączania monitora. Nad nim czerwony przycisk zasilania i obok przycisk blokowania ekspozycji, który w trybie przeglądania zdjęć obraca o 90* zdjęcie lub może być dowolnie zdefiniowanym przez użytkownika przyciskiem.  Na samej górze mamy od lewej przycisk samowyzwalacza, zdalnego sterowania i kasowania dalej przycisk trybu makro i na końcu przycisk trybu lampy błyskowej. Czerwona dioda z prawej sygnalizuje zapis na karcie pamięci.


Od dołu znajduje się pojemnik na 4 baterie osłonięty klapką i otwór do zamocowania aparatu na statywie. Jak widać na zdjęciu nie jest on ustawiony w osi obiektywu, ale nie przeszkadza to w robieniu poprawnych zdjęć panoramicznych.


 

Podgląd obrazu

Elektroniczny, kolorowy wizjer TFT o wielkości ekranu 0,44 cala i rozdzielczości ok. 180 000 pikseli wyświetla identyczne informacje jak ekran 1,5 calowy LCD. Posiada również podobną wadę tzn. obiekty szybko poruszające się są początkowo rozmyte i ukazują się nieco wolniej niż w rzeczywistości co utrudnia ich uchwycenie w wizjerze. Pokrętło z prawej pozwala dostosować ostrość wizjera do naszego wzroku. Po włączeniu zasilania wizjer cały czas jest aktywny w przeciwieństwie do ekranu, który możemy wyłączyć aby oszczędzić baterie. Informacje wyświetlane na obu ekranach mogą być w formie pełnej lub skróconej. Forma pełna (na zdjęciu kolejno w prawo od litery P) zawiera tryb fotografowania, przesłonę, czas migawki, ekspozycję, tryb wykonywania zdjęć, czułość, balans bieli, rozdzielczość i jakość zdjęć, ilość zdjęć możliwych do wykonania, AF-tryb pomiaru Spot, konieczność użycia lampy błyskowej. Na środku widoczny jest marker.


Podczas przeglądania zapisanych zdjęć na ekranie LCD możemy skorzystać z funkcji wyświetlania wielu miniatur jednocześnie np 4, 9 lub 16, używając do tego dźwigni Zoom W(wide) lub powiększać oglądane zdjęcie 4-krotnie przesuwając tą samą dźwignię w stronę litery T(tele). W każdej chwili możemy skasować nieudane ujęcia aby zrobić miejsce dla następnych zdjęć.

 

Optyka

Olympus C-730 jest wyposażony w szklany obiektyw składający się z 10 elementów ułożonych w siedmiu grupach. Obiektyw o ogniskowej 5.9-59 mm, co jest odpowiednikiem ogniskowej 38-380 mm dla małoobrazkowych aparatów 35 mm, zapewnia 10-krotny zoom. Wielkość przesłony zależy od wielkości zoomu i wynosi F2.8-F8 dla pozycji W oraz F3.5-F8 dla pozycji T. Zakres ustawiania ostrości wynosi dla zakresu W(szerokokątny) od 10 cm do nieskończoności a dla zakresu T(tele) od 1.2 m do nieskończoności. C-730 posiada 2 zakresy makro: Macro (W - 10 cm do 60 cm i T - 1.2 m do 2m) oraz Super Macro - 4 cm ( w tym przypadku zoom nie będzie działał).


Autofocus - pomiar dokonywany jest przez soczewki obiektywu (TTL), używając metody detekcji kontrastu. Pozwala to na używanie dodatkowych obiektywów nakręcanych na specjalny adapter. Ostrość jest ustawiana po naciśnięciu do połowy spustu migawki lub cały czas automatycznie (tzw.AF ciągły) w zależności od ustawienia w Menu. Dostępne są 3 metody pomiaru ekspozycji iESP, SPOT i Multi-Metering. iESP mierzy ostrość na podstawie kontrastu dla całego obszaru zdjęcia na ekranie a SPOT tylko wewnątrz markera widocznego w wizjerze. Tryb Multi-Metering zostanie omówiony w następnym punkcie. O prawidłowym ustawieniu ostrości informuje nas zielona lampka widoczna na ekranie LCD. Istnieje możliwość ręcznego ustawienia ostrości. Przyciskając i przytrzymując przycisk "OK" na ekranie możemy wybrać funkcję AF/MF i ustawić strzałkami żądaną odległość.

 

Ekspozycja

C-730 Zoom oferuje dość dużą możliwość kontroli ekspozycji w posiadanych trybach fotografowania. Program Auto i tryby fotografowania czynią aparat łatwy do użycia dla nowicjuszy natomiast pozostałe opcje zapewniają elastyczność wymaganą przez zaawansowanych użytkowników.


W trybie Auto aparat przejmuje całkowitą kontrolę nad parametrami ekspozycji. My możemy tylko ustawić zoom, wielkość zdjęcia, ilość zdjęć itp. natomiast nie możemy nic zmieniać w ustawieniach ekspozycji. W pozostałych trybach mamy możliwość decydowania o niektórych parametrach ekspozycji. I tak w trybie A-"Priorytet Przesłony" ustawiamy wielkość przesłony a aparat dobierze odpowiedni czas migawki, w trybie S- "Priorytecie Migawki" jest odwrotnie, przy czym dostępny zakres czasu migawki wynosi od 1sek do 1/1000 sek Jedynie w trybie M-"Manual" możemy ustawić obie wartości ręcznie, przy czym czas migawki możemy wydłużyć do 16 sek. Oczywiście aparat podpowiada nam jak uzyskać prawidłowe doświetlenie sceny wyświetlając na czerwono złe ustawienie i strzałkę informującą w którą stronę zmienić daną wartość. W trybach fotografowania zawierających 6 opcji do wyboru (Portret, Sport, Portret na tle krajobrazu, Krajobraz, Noc, Autoportret) możemy zmieniać doświetlenie zdjęcia w zakresie -2EV do +2EV w krokach co 1/3EV a tylko w trybie M-"Manual" w zakresie -3EVdo +3EV. Jeżeli ustawienia przesłony i czasu migawki wykraczają poza zakres optymalny określony wartością EV wartość różnicy ekspozycji aktualnej od optymalnej jest wyświetlana na czerwono.


Oprócz przesłony i czasu migawki na ekspozycję ma wpływ wartość ISO, którą możemy ustawić na AUTO lub wybrać jedną z wartości: 100, 200 czy 400 ISO. Większa wartość ISO pozwala uzyskać lepsze zdjęcia przy słabym oświetleniu jednak zawsze będzie to związane z powstaniem tzw. "szumu lub ziarna".


Tryb "Multi-Metering", wygodny przy fotografowaniu kontrastowych scen, mierzy oświetlenie w do 8 różnych punktach. Najeżdżając celownikiem na wybrany punkt otrzymujemy wartość o jaką odbiega oświetlenie danego punktu od średniego oświetlenia dla danej sceny (na zdjęciu średni punkt to 3 kropki). Dzięki temu dla każdej liczby punktów np. 3,  jest wyliczana średnia wartość przesłony i migawki aby uzyskać odpowiednie doświetlenie wszystkich punktów sceny.


W pewnych sytuacjach można osiągnąć lepsze rezultaty, jeśli ekspozycja ustawiona przez aparat zostanie ręcznie skorygowana, wystarczy tylko nacisnąć przycisk strzałki lewo-prawo (we wszystkich trybach za wyjątkiem Auto i Manual) i wartość EV wyświetlana na ekranie LCD będzie się zmieniać o 1/3EV. Można użyć również funkcji AutoBracketing i wykonać 3 lub 5 zdjęć z inną wartością ekspozycji dla każdego zdjęcia w krokach co 0.3, 0.7, 1 EV. Środkowe zdjęcie będzie miało wartość ekspozycji ustawionej przez nas a pozostałe zdjęcia będą lekko niedoświetlone i prześwietlone.


Opcja balansu bieli "WB" posiada zaprogramowane ustawienia Auto, światło słoneczne, zachmurzone niebo, światło żarówki zwykłej, 3 rodzaje światła jarzeniowego oraz ręczne ustawienie, zapewniające prawidłowe odwzorowanie kolorów w różnych sytuacjach oświetleniowych.  Funkcja "One-Touch" umożliwia ręczne ustawienie balansu bieli poprzez skierowanie obiektywu na biały przedmiot (kartkę), który wypełni cały ekran i wybranie z menu opcji WB One-Touch. Dodatkowo możemy w każdej chwili skompensować ustawienia balansu bieli ręcznie w zakresie -7 do +7.

 

Lampa błyskowa

C-730 posiada wbudowaną lampę błyskową z 6 programami.
 • błysk automatyczny - uaktywnia się w przypadku słabego lub tylnego oświetlenia
 • błysk z redukcją czerwonych oczu - redukuje efekt czerwonych oczu u osób fotografowanych z lampą
 • błysk dopełniający - lampa uaktywnia się zawsze niezależnie od zastanego światła
 • wyłączenie lampy - w sytuacjach gdy nie chcemy użyć lampy lub jest to zabronione (schowanie lampy)
 • synchronizacja z długimi czasami naświetlania - SLOW1-niezależnie od czasu migawki lampa błyska natychmiast po pełnym otwarciu migawki, SLOW2-lampa błyska tuż przed zamknięciem migawki, SLOW3-synchronizacja na pierwszą kurtynę migawki z redukcją czerwonych oczu.
Istnieje możliwość ręcznego ustawienia emitowanego przez lampę światła w Menu, w zakresie -2EV do +2EV co1/3EV. Jeżeli to nie wystarcza można dokupić zewnętrzną lampę niestety trzeba ją trzymać oddzielnie bo na aparacie nie ma miejsca do zamontowania, jest natomiast gniazdo do podłączenia zewnętrznej lampy.

 

Zaawansowane funkcje

Rejestracja sekwencji video i dźwięku. C-730 posiada możliwość rejestracji sekwencji video z dźwiękiem lub bez w czasie zależnym od pojemności karty (dla karty 16MB:HQ-48 sek., SQ-211 sek. rozdzielczości HQ-320x240 pikseli, SQ-160x120 pikseli). Przed rejestracją video możemy ustawić wartość ISO, balans bieli, rozdzielczość filmu, rodzaj rejestracji PAL/NTSC, film czarno-biały itp. Jakość filmów jest dość dobra jak na tak mały aparat, zwłaszcza gdy trzymamy go na statywie i nie używamy zbyt często zoomu, poza tym filmowanie jest tylko dodatkową funkcją a nie podstawowym przeznaczeniem tego aparatu.
Można również nagrywać krótkie komentarze dźwiękowe do każdego zdjęcia. Po wybraniu z Menu tej opcji dźwięk jest nagrywany przez ok. 4 sek. po czasie 0.5 sek od naciśnięcia przycisku migawki. Później możemy dowolnie zmieniać nagrany dźwięk w czasie przeglądania zdjęć na ekranie LCD lub dodawać go do zdjęć bez dźwięku.


Panorama. C-730 umożliwia robienie zdjęć panoramicznych jednak tylko na firmowych kartach Olympusa. Po wybraniu tej opcji z Menu, na ekranie ukazują się po bokach linie pionowe lub poziome, które ułatwiają nakładanie ujęć tak aby zachodziły na siebie. Pierwsze zdjęcie określa ekspozycję dla pozostałych. Można wykonać w ten sposób do 10 zdjęć w poziomie lub pionie a następnie połączyć je w specjalnym programie dołączonym do zestawu.


Tryb "2-in-1". Funkcja "2 w 1" pozwala wykonać 2 zdjęcia wielkości połowy normalnego ujęcia, zorientowane pionowo i umieścić je obok siebie na 1 kadrze. Podczas robienia zdjęć na ekranie widoczna jest ramka ułatwiająca skadrowanie ujęć.


Tryb przesuwu kadrów. Jest to funkcja pozwalająca na wykonanie serii zdjęć. Fabrycznie ustawione jest wykonanie pojedynczego zdjęcia po naciśnięciu przycisku migawki. Z Menu DRIVE możemy wybrać wykonywanie max.11 zdjęć seryjnych z prędkością 1.2 klatki/sek. lub max.3 zdjęcia seryjne z prędkością 2.4 klatki/sek. Ostrość, ekspozycja i balans bieli ustawione są dla 1 zdjęcia w serii. Następnie możemy wybrać wykonywanie zdjęć seryjnych z ustawianiem ostrości tzw. AF Sequential shooting, gdzie ostrość jest automatycznie ustawiana dla każdego zdjęcia i Auto bracketing-BKT, gdzie wykonywanych jest 3 lub 5 kadrów tego samego ujęcia, z których każdy ma inną wartość ekspozycji. Ostrość i balans bieli są zablokowane na wartości ustawionej dla 1 kadru.


"P"-program. Tryb ten pozwala na wykonywanie zdjęć dla których aparat ustawia wartość przesłony i czas migawki. Pozostałe elementy ekspozycji można określić samemu.


Tryb A/S/M. Tryb ten wybieramy z Menu wskazując na jedną z 3 liter A/S/M. A-priorytet przesłony, pozwala ustawić przesłonę a aparat ustawi czas migawki. S-priorytet migawki, ustawiamy czas migawki a aparat dobierze odpowiednią przesłonę. M-ręczna ekspozycja, możemy ustawić czas migawki jak i przesłonę.


Blokowanie ekspozycji (AE Lock). Jest to wygodna funkcja w sytuacji, gdy trudno ustawić optymalną ekspozycję (np.duży kontrast pomiędzy obiektem a otoczeniem). Jeśli słońce znajduje się w kadrze i przy fotografowaniu z automatyczną ekspozycją obiekt jest ciemny, to możemy przekomponować ujęcie tak, aby słońce nie znajdowało się w kadrze. Następnie naciskamy przycisk AEL, aby zablokować czasowo zmierzoną wartość ekspozycji, wybieramy jeszcze raz pierwsze ujęcie ze słońcem w kadrze i robimy zdjęcie.


Ustawienia własne - "My mode". Tryb My Mode pozwala na zapisanie do 4 różnych zestawów własnych najczęściej używanych ustawień fotografowania. Przygotowane w ten sposób ustawienia aparatu są uaktywniane po przełączeniu pokrętła trybów w pozycję "My" i wybranie My1, My2 itd. Można określić dla każdego zestawu takie parametry jak:
 • wielkość przesłony
 • czas migawki
 • kompensacja ekspozycji
 • pozycję zoom
 • tryb pracy lampy błyskowej
 • ustawienia Macro/Spot
 • tryb przesuwu kadru(pojedynczy, seria, itp.)
 • ISO
 • kompensacja błysku lampy
 • cyfrowy zoom wł./wył.
 • jakość i wielkość zapisu zdjęcia
 • balans bieli
 • ostrość
 • kontrast
 • LCD wł./wył.


 

Elementy sterowania

Elementy sterowania aparatu C-730 są podobne jak w poprzednich modelach serii-C-7xx z intuicyjnymi opcjami menu ułatwiającymi nawigację. Cały czas mamy podgląd wybranych ustawień na ekranie LCD i wizjerze. Pokrętło trybów fotografowania pozwala nam szybko uzyskać żądane ustawienia dla wykonania zdjęcia a najczęściej wykorzystywane funkcje są dostępne spod przycisków na obudowie.


Pokrętło trybów: na górze aparatu znajduje się pokrętło trybów, które kontroluje główne ustawienia trybów fotografowania. Do wyboru mamy począwszy od zielonej strzałki -tryb przeglądania zdjęć/ odtwarzania video, P- programowana automatyka, A/S/M, My Mode, Nagrywanie sekwencji video, Autoportret, Noc, Krajobraz, Portret na tle krajobrazu, Sport, Portret i Auto.


Dźwignia zoomu: kontroluje wielkość zoomu optycznego i cyfrowego we wszystkich trybach fotografowania za wyjątkiem Super Macro oraz steruje zoomem cyfrowym podczas kręcenia sekwencji video. W funkcji przeglądania zdjęć możemy powiększać je lub oglądać od 4 do 16 miniatur jednocześnie. name="


Przycisk trybu lampy błyskowej / Przycisk ochrony:_kontroluje tryby pracy lampy błyskowej we wszystkich trybach wykonywania zdjęć. Naciskając go przełączamy się między dostępnymi trybami widocznymi na ekranie LCD: Auto, Redukcja czerwonych oczu, Błysk dopełniający, Synchronizacja z długimi czasami naświetlania, Synchronizacja na pierwszą kurtynę z redukcją czerwonych oczu. W funkcji przeglądania zdjęć ten przycisk zaznacza wyświetlane zdjęcie jako zabezpieczone przed usunięciem funkcją DELETE._10">


Przycisk Macro/Spot i drukowania: w każdej chwili po naciśnięciu tego przycisku można wybrać na ekranie LCD tryb Macro, Pomiar jasności metodą Spot (pomiar dokonywany jest wewnątrz markera), Macro z pomiarem Spot. W trybie przeglądania zdjęć można za pomocą tego przycisku przygotować zdjęcia do wydruku w punktach usługowych obsługujących standard DPOF przez określenie żądanej liczby wydruków każdego zdjęcia znajdującego się na karcie oraz podanie informacji, czy ma być drukowana data i godzina.


Przycisk samowyzwalacza / zdalnego sterowania/ kasowania: w trybie wykonywania zdjęć przycisk uruchamia 12 sek. samowyzwalacz lub umożliwia korzystanie z pilota na podczerwień (trzeba dokupić). Dioda samowyzwalacza świeci ciągle przez 10 sek. po czym zaczyna migać przez ostatnie 2 sek. W trybie przeglądania zdjęć umożliwia szybkie kasowanie dowolnego zdjęcia.


Pokrętło regulacji dioptrii: można nim dostosować ostrość wizjera do własnego wzroku.


Przycisk zasilania: włącza i wyłącza zasilanie aparatu, przy czym należy pamiętać, że każdorazowe włączenie zasilania powoduje wysunięcie obiektywu do przodu i włączenie wizjera. Ekran LCD może po włączeniu się wyłączyć jeżeli mamy tak ustawione w Menu.


Przycisk blokowania ekspozycji "AELock"/funkcja użytkownika/obracanie: przycisk blokuje aktualną ekspozycję w trybie robienia zdjęć. W Menu możemy mu przypisać dowolna wybraną przez nas z dostępnych funkcji. W trybie przeglądania zdjęć możemy obrócić o 90 stopni każde wyświetlane zdjęcie.


Przycisk OK / Menu, Przyciski strzałek: strzałki ułatwiają poruszanie się po Menu i umożliwiają zmianę wielu parametrów. Przycisk OK otwiera Menu i zatwierdza dokonane ustawienia. W trybie przeglądania zdjęć strzałka lewo-prawo pozwala wyświetlać kolejne zdjęcia lub przesuwać powiększony obraz. Przytrzymanie przycisku OK przez ponad 1 sek. umożliwia wybór między AF- autofocus i MF- manualfocus. W trybie MF strzałkami góra-dół ustawiamy ręcznie ostrość na wybranej odległości (w m lub stopach).


Przycisk ekranu LCD: wł. / wył. ekran LCD a ponadto dwukrotne szybkie wciśnięcie powoduje wyświetlenie ostatnio zrobionego zdjęcia.


 

Tryby fotografowania

Rejestracja sekwencji video: czas migawki jest ustawiany automatycznie od 1/8000 do 1/30 sek w zależności od poziomu światła i ustawienia ISO.
Ustawienia własne - My Mode: własne najczęściej wykorzystywane ustawienia fotografowania.
Tryb A/S/M: zdjęcia z priorytetem przesłony (A) / migawki (S)/ ustawienia ręczne (M).
Tryb Program: aparat ustawia przesłonę i czas migawki, my możemy ustawić pozostałe elementy takie jak balans bieli, kompensacja ekspozycji itp.
Tryb odtwarzania: przeglądanie zrobionych zdjęć lub nakręconych sekwencji video.
Tryb Auto: w pełni automatyczne fotografowanie. Aparat sam ustawia wszystkie parametry fotografowania. Jest to najprostszy i najszybszy sposób zrobienia zdjęcia.
Tryb Portret: charakteryzuje się tym, że ostrość jest ustawiana na obiekt znajdujący się w pierwszym planie zaś tło pozostaje rozmazane, nieostre. Aparat automatycznie ustawia optymalne warunki dla takiej sceny.
Tryb Sport: tryb wygodny do fotografowania szybko poruszających się obiektów, aby uniknąć ich rozmazania na zdjęciu.
Tryb Portret na tle krajobrazu: odpowiedni do wykonywania zdjęć, na których równie istotny jest pierwszy plan jak i tło.
Tryb Krajobraz: odpowiedni do fotografowania krajobrazów i innych scen na zewnątrz. Zarówno pierwszy plan jak i tło pozostaną ostre. Odcienie zieleni i niebieskiego oddawane są w tym trybie w sposób bardziej żywy, tak więc doskonale nadaje się do fotografowania przyrody.
Tryb Noc: zwiększony czas ekspozycji pozwala wykonywać zdjęcia wieczorem i w nocy, przy czym zaleca się użycie statywu.
Tryb Autoportret: pozwala na wykonanie zdjęcia samemu sobie, gdy trzymamy aparat w wyciągniętej dłoni i skierujemy go na siebie. Ostrość zostanie ustawiona i zablokowana na tobie.

 

Zapis obrazu

C-730 używa do zapisu zarówno 3V (3.3V) kart SmartMedia jak i nowego formatu  xD-Picture Card. W zestawie otrzymujemy kartę 16MB xD-Picture Card. Karty SmartMedia można zabezpieczyć przed skasowaniem lub sformatowaniem naklejając specjalny krążek w wyznaczonym miejscu. Karty xD nie posiadają takiej możliwości. C-730 może zapisywać obraz w nieskompresowanym formacie TIFF i skompresowanym  JPEG. Format zapisu plików  JPEG zawiera następujący poziomy kompresji: Super High Quality (SHQ), High Quality (HQ), Standard Quality1 i 2 (SQ1, SQ2).  Dostępne rozdzielczości to 3,200 x 2,400 (powiększona rozdzielczość uzyskana przez interpolację z 2,048 x 1,536 pikseli CCD); 2,048 x 1,536; 2,048 x 1,360 (3:2); 1,600 x 1,200; 1,280 x 960; 1,024 x 768; i 640 x 480 pikseli.


Przykładowa ilość zdjęć w zależności od rozdzielczości i jakości dla karty 16 MB.
TIFF SHQ (JPEG) HQ (JPEG) SQ1 (JPEG) SQ2 (JPEG)
3200 x 2400 N/A 2 8 N/A N/A
2048 x 1536 1 8 20 N/A N/A
1600 x 1200 2 N/A N/A 32 N/A
1280 x 960 4 N/A N/A 49 N/A
1024 x 768 6 N/A N/A N/A 76
640 x 480 16 N/A N/A N/A 165

 

Zasilanie

C-730 otrzymujemy z 2 podwójnymi ogniwami litowymi CR-V3 (jednorazowe), które wystarczają na bardzo długi czas jeśli nie używa się lampy błyskowej. Wykonałem już ok.200 zdjęć na tych bateriach i kilkakrotnie zgrywałem je z aparatu do komputera, i ciągle działają. W przypadku 4 akumulatorków NiMH 1850 mA starczają na ok.140-160 zdjęć plus zgrywanie do komputera. Zaleca się stosować akumulatorki NiMH, lub NiCd, baterie alkaliczne i litowe AA (popularne R6). Nie wolno natomiast stosować baterii cynkowo-węglowych (manganowych). Dostępny jest również zasilacz AC (6V) ale trzeba go dokupić.

 

Co w pudełku?

W komplecie otrzymujemy:
 • aparat C-730 Ultra Zoom
 • 16MB xD-Picture Card
 • dwa podwójne ogniwa bateri litowych LB-01(CR-V3
 • kabel USB
 • kabel Video + przejściówka na Eurozłącze
 • CD-ROM z programem Camedia Master 4.0
 • pasek
 • przykrywka na obiektyw
 • Instrukcja obsługi

 

Akcesoria dodatkowe

Akcesoria dodatkowe do tego aparatu, które możemy dokupić:
 • tuleja, adapter do mocowania filtrów, konwerterów itp.
 • konwerter szerokokątny
 • telekonwerter
 • przystawka makro
 • filtry
 • zasilacz AC
 • ładowarka do akumulatorków NiMH
 • pilot zdalnego sterowania
 • torba na aparat
 • statyw
 • zewnętrzny czytnik USB kart pamięci
 • i wiele innych

 

Podsumowanie

Nikogo nie namawiam do kupowania tego właśnie aparatu. Przedstawiłem tylko jego opis, a do czego zostanie on wykorzystany to już nie moja sprawa. Sam posiadam ten model od niedawna i nie mogę go porównać z innymi "cyfrakami", chociaż w porównaniu ze zwykłym kompaktem 35 mm z 3-krotnym zoomem jaki miałem, to jest to niesamowity aparat. Jestem zachwycony zoomem i funkcją Macro. Jak dla mnie zdjęcia wychodzą ostre i dość wiernie oddają kolory (przykładowe zdjęcia do obejrzenia w galerii. Z pewnością był to bardzo dobry aparat w swoim czasie bo niestety pojawiły się już nowsze wersje (C-740 i C-750), które mają poprawioną optykę i większą matrycę (4 Mpiksele) ale jak na potrzeby amatorskie to wystarczy mi on na długie lata (mam nadzieję).

 

Po krótkim czasie eksploatacji ok. 6 miesięcy nasunęły mi się takie uwagi:
Zalety:
 • wspaniały zoom
 • dostępność zdjęć natychmiast po wykonaniu
 • dużo możliwości ingerencji w ustawienia ekspozycji, efekty specjalne, ustawienia ostrości, kolorów itp.
 • doskonała jakość zdjęć przy dobrym oświetleniu
 • możliwość stosowania filtrów, konwerterów itp.
 • wspaniałe zdjęcia na zakresie Macro
Wady:
 • długi czas włączenia aparatu (3-6 sek) ze względu na konieczność wysunięcia obiektywu
 • brak regulacji kąta nachylenia ekranu LCD lub przynajmniej wizjera
 • mało czytelny obraz na ekranie przy ostrym świetle dziennym
 • trudność w uchwyceniu szybko poruszających się obiektów na ekranie lub w wizjerze (obraz przetwarzany cyfrowo)
 • "szumy" przy zdjęciach nocnych
 • obiektyw rzuca cień od lampy przy zdjęciach Macro z wbudowaną lampą

 

Instrukcja obsługi

 


Do pobrania są 2 wersje instrukcji: