Kontakt :

 

Akcesoria dodatkowe do Olympusa C-730UZ

 

 

Przyzwyczajeni jesteśmy, że kupujemy aparat, robimy zdjęcia i nic więcej nas nie obchodzi. W przypadku aparatu cyfrowego Olympus C-730 UZ dostajemy do ręki narzędzie, które wymaga od nas troszeczkę wiedzy na temat fotografowania, aby w pełni wykorzystać jego możliwości. Mało tego, okazuje się, że możemy zwiększyć możliwości tego aparatu poprzez zastosowanie różnego rodzaju akcesoriów dodatkowych, które nie dają się zamontować we wszystkich aparatach. Możliwość rozbudowy aparatu to jakby tchnięcie w niego nowego życia...

 

 Pierwszym i podstawowym zakupem powinna być tulejka (adapter) pozwalająca montować wszystko co ma gwint 52 mm (King) lub 55 mm (Olympus CLA-4), w zależności od producenta tulejki.

 

Dodatkowo tulejka zabezpiecza mechanizm wysuwania obiektywu przed uszkodzeniem, no i oczywiście sam obiektyw przed porysowaniem jeżeli nakręcimy na nią zwykły filtr UV. Będziemy musieli również dokupić pokrywkę na obiektyw o odpowiedniej średnicy bo ta oryginalna ma średnicę 45,6 mm.

 


 

Filtry wpływają na charakterystykę fal świetlnych przechodzących przez obiektyw i ogólnie możemy je podzielić na:

  • filtry polaryzacyjne - eliminują niepożądany odblask od powierzchni wody, szyby czy innych połyskliwych obiektów.
  • filtry efektów specjalnych - pozwalają na uzyskanie wielu efektów jak np.: gwiaździste promienie światła, mnożenie obiektów, rozmycie itp.
  • filtry kolorowe - np. filtry niebieskie rozjaśniają niebo i przyciemniają zieleń roślin

Więcej o filtrach można dowiedzieć się w dziale "Jak to działa? -
Filtr" 

 

Nieco droższy zakup stanowią konwertery. Nie jest to niezbędny element wyposażenia aparatu, ale warto wiedzieć, że coś takiego można kupić.


Konwerter szerokokątny tak jak w każdym aparacie pozwala zwiększyć obszar kadru rejestrowany na zdjęciu, czyli że w kadrze zmieści się cała rodzina i jeszcze sąsiedzi. Istnieją konwertery o bardzo szerokim polu widzenia z literką F w nazwie czyli tzw. "Rybie oko", dające mozliwość robienia zdjęć z efektem podobnym do oglądanego przez wizjer w drzwiach.


Telekonwerter służy do zwiększenia zakresu zoomu, czyli jak nie wystarcza nam zoom x 10 możemy dokupić telekonwerter i będziemy mieli większy zoom optyczny, zapewniający bardzo dobrą jakość zdjęć w przeciwieństwie do zoomu cyfrowego, którego nie polecam używać ze względu na widoczne na zdjęciu piksele.


Więcej o konwerterach można dowiedzieć się w dziale "Jak to działa? -
Konwerter"

 


 

Jeśli chcemy zwiększyć zakres Macro naszego aparatu, aby np. zrobić zdjęcie komara wielkiego na cały ekran, powinniśmy zaopatrzyć się w Macro konwerter MCON-40 lub pierścienie Close-Up o wymaganej liczbie dioptrii od +1 do nawet +10. Im większa liczba dioptrii tym bliżej fotografowanego obiektu możemy umieścić obiektyw a tym samym otrzymamy duże i ostre powiększenie. Mało tego to te pierścienie można nakręcać jeden na drugi aby zwiększyć efekt powiększenia ale nie wiem jak to działa w praktyce.


 


 

Jeśli chcemy robić zdjęcia z użyciem maksymalnego zoomu to powinniśmy zaopatrzyć się w statyw. Najmniejszy ruch aparatem np. w czasie naciskania przycisku migawki, powoduje że zdjęcia wychodzą nieostre ("poruszone"). Statyw przyda się również do zdjęć nocnych, chyba że ktoś potrafi utrzymać aparat bez ruchu przez dajmy na to 4 sek. Można oczywiście wykorzystać drzewo lub cokolwiek nieruchomego jako statyw, będzie taniej i nie trzeba dźwigać tego klamota.


 


 

Ładowarka do akumulatorków NiMH i NiCd jest też zakupem koniecznym, chyba że już takową mamy.


 


 

Dla wygody możemy dokupić czytnik kart SM i xD-Picture Card MAUSB-10. Ułatwia on wczytywanie zdjęć do komputera, zwłaszcza gdy dysponujemy kilkoma kartami.


 


 

Możemy zakupić też zasilacz C-6AC, zmniejszy nam to zużycie baterii w czasie wczytywania zdjęć do komputera, czy też przeglądania ich w aparacie lub na TV.


 


 

Jest jeszcze pilot zdalnego sterowania RM-1 na podczerwień, pozwalający uruchomić aparat z odległości. Stosując pilota możemy uniknąć drgań aparatu w czasie naciskania przycisku migawki. Wadą jest, że musimy być z przodu aparatu bo tam jest odbiornik sygnałów na podczerwień.


 


 

Całą ofertę akcesoriów Olympusa do aparatów serii C-7xx można obejrzeć
tutaj (plik PDF-111kB).
Oryginalne akcesoria Olympusa są bardzo drogie, jednak można znaleźć w internetowych sklepach ich odpowiedniki w przystępnej cenie.